Jak wygląda sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Zgon ukochanej osoby zawsze generuje nieprzyjemne emocje. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy tak właściwie bliski umiera poza Polską. Zdecydowana większość ludzi decyduje się wtedy na sprowadzenie ciała do kraju. Nie ma w związku z tym nic osobliwego w tym, iż pojawiają się pytania dotyczące tego, jak wygląda sprowadzenie zwłok z zagranicy.

Jakie środki transportu są używane do przewozu zwłok?

Obowiązujące aktualnie przepisy pozwalają na przewożenie zwłok różnorodnymi środkami transportu. W zależności od miejsca zgonu wykorzystuje się więc:
samolot;
statek;
kolej;
karawan.
Koszt transportu zwłok jest w obszernej mierze uzależniony od wybranego środka transportu. Zdarza się niemniej jednak, że tańsza alternatywa nie wchodzi w grę. Jeżeli w grę wkracza transport zwłok z Niemiec, problem nie jest zanadto ogromny. Bliska odległość sprawia, że nie ma potrzeby korzystania z samolotu. Można postawić na klasyczny wóz pogrzebowy, co zezwala o wiele zredukować koszty.

Jakich formalności wypada dopełnić, żeby otrzymać zgodę na sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Aby sprowadzenie zwłok z zagranicy było możliwe, należy dopełnić paru formalności. Niezbędna jest zgoda starosty. Musi to być urzędnik, który jest właściwy z uwagi na miejsce, w którym zwłoki mają być pogrzebane. Starosta wyda zgodę po porozumieniu z inspektorem sanitarnym. Niezbędne jest też zaświadczenie wystawione poprzez polskiego konsula. Można je zdobyć dopiero wtenczas, kiedy konsulowi zostanie zaprezentowane pozwolenie umożliwiające sprowadzenie zwłok do Polski.
Trzeba pamiętać, iż zarówno pozwolenia, jak i poświadczenia są wydawane wtenczas, kiedy zawnioskują o nie osoby uprawnione. Zalicza się do nich:
małżonka osoby zmarłej;
zstępnych;
wstępnych.
O poświadczenia są w stanie ubiegać się również bliscy boczni do czwartego szczebla pokrewieństwa, a również powinowaci w linii prostej do pierwszego stopnia. Dopuszcza się również wystąpienie osoby obcej, jakie dobrowolnie zobowiązuje się do organizacji pogrzebu na terenie Polski.
Jeżeli zgon zaszedł w związku z niektórymi schorzeniami zakaźnymi – na przykład cholerą, dżumą lub ewentualnie wścieklizną – dokumenty mogą pozostać wydane dopiero po upływie dwóch lat od zgonu. Świadczy to, że wcześniejsze sprowadzenie zwłok do Polski nie będzie możliwe.

Z jakiej przyczyny wsparcie kompetentnej firmy oferującej transport zwłok z zagranicy to poprawny wybór?

Niezależnie od tego, czy w grę wkracza transport zwłok z Niemiec, czy innego kraju, trafnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy doświadczonej firmy zaświadczające usługi w tym zakresie. Pomoże ona w uzupełnieniu wszystkich formalności, jasno wskaże, jakie dokumenty wypada zdobyć, żeby sprowadzenie zwłok było dopuszczalne. W przypadku transportu samochodowego zatroszczy się o pojazd spełniające wszelkie obowiązujące wymogi. Dzięki temu sprowadzenie zwłok z zagranicy odbędzie się bez niepotrzebnych kłopotów. Dzięki temu stres powiązany ze śmiercią bliskiej osoby nie będzie niepotrzebnie rósł.